Европа

Дома Свет Европа

Макрон сака да ја види Меркел на чело на ЕК

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка Ангела Меркел да стане претседателка на Европската комисија, главното европско извршно тело. Сепак, Меркел...

Ескалира политичката криза во Молдавија, постои опасност од насилства и судири

Шаторите на демонстрантите се поставени пред законодавниот дом, ескалираше политичката криза во Молдавија, новоименуваниот претседател Павел Филип го распушти парламентот и распиша предвремени избори...

Повредени повеќе од 28 лица во забавен парк во Шпанија

Според информациите на шпанските власти, околу 28 лица, од кои повеќето се деца, се здобиле со повреди во инцидент кој се случил во луна...

Експлодира Етна: Летаат лава и пепел стотици метри во висина

Вулканот Етна во Италија, најактивниот во Европа се разбуди и почна да исфрла вжештена лава која тече по должина од неколку стотина метри, потврдија...

Трагедија во Будимпешта: Седум мртви и 21 исчезнат во судир на туристички бродови

Најмалку седум лица загинаа а 21 се водат како исчезнати откако туристички брод се судри со друг брод на Дунав во близина на центарот...

Падна Владата на Себастијан Курц

Владата на австрискиот канцелар Себастијан Курц загуби на гласањето доверба во парламентот по обвинувањата за корупција во врска со неговиот сега веќе бивш вицеканцелар. Барањето...

ЛЕ ПЕН ГО ПОБЕДИ МАКРОН ВО ФРАНЦИЈА

Крајно десната партија Национален собир (RN) на Марин Лепен води на изборите за Европскиот парламент во Франција, освојувајќи 24,2 отсто од гласовите, а ја...

Партијата на Курц победник на изборите за ЕП

Народна партија на Австрија (ОВП) на канцеларот Себастијан Курц веројатно е јасен победник на денешните избори за Европскиот парламент, покажува прогнозата на трендот објавена...

Европската народна партија со најголем број пратеници!

ЕПП ќе остане најголема партија со 173 пратеници. Социјалистите би можеле да завршат со 147 европратеници, либерали со 102, а крајната левица со 42....

ОРБАН СО УБЕДЛИВА ПОБЕДА ОСВОИ НАД 50%!

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес, убедливо пoбеди на изборите за претставници на Европскиот парламент. Според првичните проценки партијата на Орбан оcвои над 50...