Исток

Дома Свет Исток

“Турски Поток” почнува да се гради, Турција и Руски “Газпром” постигаа согласност

Вчера турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Анкара и Москва постигнале договор за корекција во цената на дистрибуираниот руски гас за 2015 и 2016...

САД не дозволува независна истрага за крвавите настани во Газа, Израел имал право да...

САД го блокираше усвојувањето на официјалните извештаи на Советот за безбедност на ОН во кои се бара независна истрага за крвавите настани во појасот...

Путин со убедлива победа на изборите за претседател

Актуелниот руски претседател Владимир Путин  освои  убедлива победа на денешните претседателски избори, покажуваат првичните резултати што ги објави изборната комисија. Досега се  преброени повеќе од...

Моќно видео: Владимир Путин, Олимпискиот Тим на Русија и 130.000 Руси ја пеат химната...

Преку сто триесет илјади луѓе на Лужники стадионот во Москва, по повод "4ти Март, Денот на БРАНИТЕЛИТЕ НА ТАТКОВИНАТА"  во Русија ја пеат химната...

Путин и понуди на Бугарија и земјите од Источниот блок во Европа 50 отсто...

Руската влада достави  предлог-амандман до Државната Дума. Предлог законот се однесува на трговија со нафта и природни суровини и е во согласност со претседателот,...

Захарова го исмеја министерот за надворешни работи на Франција, Жан-Ив Ле Дриан

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, во неделата ги исмеја претставниците од западот и Европа и ги потсети за нивните "успеси"...

Мисицте на Израел и Иран со слика посакаа мир, земјите на раб на војна!

Мисицата на Израел, Адар Ганделсман објави фотографија со Сара Едан, избраничка на Ирак за време на Меѓународниот натпревар за убавина, Мис Универзум. "Запознајте ја! Ова е...

Путин повторно ќе се кандидира за претседател на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин ќе се кандидира за уште еден претседателски мандат во 2018 година. Тој ги објави своите изборни планови на состанокот со...
video

Светот го доби првиот робот со државјанство

Оваа недела Саудиска Арабија го додели првото државјанство на роботот со име Софија пред иницијативата за инвестиции на иднината која се одржа во главниот...

Путин забрани увоз и прозводство на ГМО во Русија

Претседателот на Русија, Владимир Путин го забарни увозот и производството на Генетски Модифицирана Храна (ГМО). Тој ги изрази своите очекувања дека Русија ќе стане...