Здравје

Дома Здравје

Пред пливање не консумирајте: Сладолед, лута храна, сокови, целер и кафе!

Производи, кои не треба да ги консумирате пред пливање се: Сладолед – потрошувачка на храна со висока содржина на масти пред пливање може да предизвика...

Темното чоколадо е здраво, кога и колку треба да јадете?

Руски експерти препорачуваат да се консумира половина црно чоколадо секој ден, но поделотворно е тоа да го правиме дење, оти тоа е висококалоричен производ...

Како лековитоста на морето влијае на нашето здравје?

Лековитоста на морето е одамна потврдена, но не само поради пливањето, туку и поради шетањето на песок, воздухот и сонцето. Британското здружение за дерматолози истакнува...

Во Србија комарци повторно заразени со смртоносниот вирус Западен Нил

Покрај седум градови низ Србија, и во Белград се регистрирани комарци заразени со вирусот Западен Нил, кој во 2018 година зеде повеќе од 20...

Жан Митрев диета: Ослабете 15 килограми за 19 дена

Кога температурите ќе скокнат, гардеробата мора да биде минимална, ако на тоа се додаде и дека ќе сакате да изгледате убаво на плажа, време...

Диета за пред одмор: Ослабете 5 килограми за само 3 дена

Оваа хит диета од само 2 намирници е омилена за време на летните денови. За само 3 дена ќе изгубите 5 килограми. Прв ден: Појадок: варен...

Ако ве касне пчела – ова ќе ве спаси од оток и болка!

Со доаѓањето на летото пристигна и сезоната на убоди од различни инсекти меѓу кои најголема опасност шират осите и стршените. Следниот совет го проширил еден...

1.100 родители одбиле да ги вакцинираат децата, тие треба да платат казна или ќе...

Повеќе од 1.100 родители кои одбиле да ги вакцинираатсо МРП своите деца ќе треба да платат казна од 300 до 600 евра или ќе...

Филипче го разреши економскиот директор на гинекологија Валон Беља

Министерот за здравство, Венко Филипче, го разреши од функцијата економскиот директор на Клиниката за гинекологија, Ваљон Беља. Претходно Беља преку објава на Фејсбук обвини за...

Отворен првиот центар за деца со Даунов синдром

Целосна опрема за подобрување на физичката состојба на децата со даунов симдром, справи за трчање, пинг- понг маса, топки за пилатес, опрема за развој...