Здравје

Дома Здравје

Модри патлиџани: Зошто треба да ги јадеме?

Сега е сезона за модрите патлиџани кои е најдобро да се консумираат помеѓу август и октомври, а веганската кујна ги препознава како одлична алтернатива...

Мусака со печени пиперки

Состојки 500 гр мелено месо 2 кромид 10 печени пиперки, поголеми, исчистени ...

Прв случај на западнонилска треска во Македонија годинава – Скопјанец се бори за живот...

Една недела дише со помош на апарати. Болеста му ја откриле пред една недела во Градската општа болница 8-ми Септември, а откако му...

Зошто мажите треба да јадат тиквички секој ден

Тиквичките се одлична храна, посебно за луѓето кои сакаат да ослабнат. Имаат малку калории, го исполнуваат желудникот и даваат чувство на ситост. Богати се со...

Банички од готови кори со сирење кои се топат во уста

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г готови кори 600 г ситно сирење 2 јајца 1 лажичка прашок за печиво 250 мл газирана вода 300 мл масло ПОСТАПКА: За фил: се меша дробеното сирење со...

Во Македонија нема свинска чума, ама не е исклучена можноста да ја има

И покрај тоа што мерките против африканска свинска чума се на највисоко ниво, не е исклучена можноста од појава на болеста во земјава, заклучија...

Експертите препорачуваат: Во ПМС, јадете смокви

Експертите препорачуваат во деновите кога жените се во ПМС да јадат смокви затоа што тоа ќе им го смири организмот, ќе им ги олесни...

„Пукна“ јавното-приватно здравство: Чадиковски заминува од клиниката Жан Митрев

По пет месеци, детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски поднесе оставка во болницата на Жан Митрев. Освен Чадиковски, откази најавуваат и десетина други членови на тимот...

Филипче: Лек од аптека ќе може да го подигне лично само оној на кој...

Тој кажа дека станува збор за комплексен механизам за контрола, односно дека ќе се следат рецептите на тој начин што од аптека ќе може...

АФРИКАНСКА СВИНСKА ЧУMА ВО СОСЕДСТВОТО

Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека во Македонија сеуште нема африканска свинска чyма, но тие превземаат посериозни мерки по информациите дека чумата се...