Храна/здрава храна

Дома Здравје Храна/здрава храна

Диета за пред одмор: Ослабете 5 килограми за само 3 дена

Оваа хит диета од само 2 намирници е омилена за време на летните денови. За само 3 дена ќе изгубите 5 килограми. Прв ден: Појадок: варен...

ОГPOМНИ MAКИ ЗА МЕTEОПАТИТЕ ПЕРИОДОВ

Повеќето од нас peагираат на промена на времето. Иако не сме свecни за cлyчувањата во opганизмот, најмногу тpпи нашиот кpвоток. За во одредени околности...

Кафето и алкохолот го продолжуваат животот?!

Истражувањето спроведено на универзитетот Калифорнија, покажало дека умерената консумација на алкохол и кафе може да ни помогне да го прославиме 90.роденден, но сепак тоа...

Интересни факти за праската

Мало, слатко, сочно овошје кое во летниот период нè освежува и нè враќа во живот. Потекнува од Кина, од каде и датираат првите податоци...

Од 1-ви Мај нов правилник за декларирање на меленото месо

Потрошувачите ќе знаат колку вода, протеини и адитиви има во пакуваното мелено месо, полуготовите ќебапчиња и плескавици што се продаваат во месарниците. Според новиот...

ЧАША СОК КОЈА ПОБЕДУВА МНОГУ БОЛЕСТИ!

Соковите се еден од најдобрите начини за искористување на здравствените придобивки од сурови производи, а чаша природен сок во утринските часови ќе ги обезбеди...

Во Хрватска почнуваат со производство на розово чоколадо!

Во светот на чоколадата постоеја млечно, бело и црно чоколадо се до 2017 година, кога се појави неверојатното розово чоколадо. Таа во моментот е...

Чоколадна торта (рецепт)

Потребно е: за бисквитното тесто: 6 јајца 80 г шеќер 2 лажици какао 60 г брашно 5 лажици млеко за кремот: 150 г пире од костени 300 мл слатка павлака 300 мл млеко 1 пакување...

Чајот од липа го стимулира и интезивира потењето

Чајот од липа дејствува како диуретик и го стимулира интензивното потење. Во народната медицина, липата се користи против настинки, грип, кашлица, инфекции на грлото,...

Вратете се во форма и после празниците

Ако претеравте со храната за празниците, најверојатно помислувате на екстремни мерки за справување со вишокот килограми. Сепак е најнеодговореното решение и драстично води до...