Храна/здрава храна

Дома Здравје Храна/здрава храна

Зошто мажите треба да јадат тиквички секој ден

Тиквичките се одлична храна, посебно за луѓето кои сакаат да ослабнат. Имаат малку калории, го исполнуваат желудникот и даваат чувство на ситост. Богати се со...

Банички од готови кори со сирење кои се топат во уста

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г готови кори 600 г ситно сирење 2 јајца 1 лажичка прашок за печиво 250 мл газирана вода 300 мл масло ПОСТАПКА: За фил: се меша дробеното сирење со...

Во Македонија нема свинска чума, ама не е исклучена можноста да ја има

И покрај тоа што мерките против африканска свинска чума се на највисоко ниво, не е исклучена можноста од појава на болеста во земјава, заклучија...

Експертите препорачуваат: Во ПМС, јадете смокви

Експертите препорачуваат во деновите кога жените се во ПМС да јадат смокви затоа што тоа ќе им го смири организмот, ќе им ги олесни...

АФРИКАНСКА СВИНСKА ЧУMА ВО СОСЕДСТВОТО

Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека во Македонија сеуште нема африканска свинска чyма, но тие превземаат посериозни мерки по информациите дека чумата се...

Темното чоколадо е здраво, кога и колку треба да јадете?

Руски експерти препорачуваат да се консумира половина црно чоколадо секој ден, но поделотворно е тоа да го правиме дење, оти тоа е висококалоричен производ...

Жан Митрев диета: Ослабете 15 килограми за 19 дена

Кога температурите ќе скокнат, гардеробата мора да биде минимална, ако на тоа се додаде и дека ќе сакате да изгледате убаво на плажа, време...

Диета за пред одмор: Ослабете 5 килограми за само 3 дена

Оваа хит диета од само 2 намирници е омилена за време на летните денови. За само 3 дена ќе изгубите 5 килограми. Прв ден: Појадок: варен...

ОГPOМНИ MAКИ ЗА МЕTEОПАТИТЕ ПЕРИОДОВ

Повеќето од нас peагираат на промена на времето. Иако не сме свecни за cлyчувањата во opганизмот, најмногу тpпи нашиот кpвоток. За во одредени околности...

Кафето и алкохолот го продолжуваат животот?!

Истражувањето спроведено на универзитетот Калифорнија, покажало дека умерената консумација на алкохол и кафе може да ни помогне да го прославиме 90.роденден, но сепак тоа...