медицина

Дома Здравје медицина

„Пукна“ јавното-приватно здравство: Чадиковски заминува од клиниката Жан Митрев

По пет месеци, детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски поднесе оставка во болницата на Жан Митрев. Освен Чадиковски, откази најавуваат и десетина други членови на тимот...

Филипче: Лек од аптека ќе може да го подигне лично само оној на кој...

Тој кажа дека станува збор за комплексен механизам за контрола, односно дека ќе се следат рецептите на тој начин што од аптека ќе може...

Смртоносната епидемија на ебола во Конго е закана за целиот свет

Смртоносната епидемија на ебола во Конго, која зафати двомилионски град во оваа земја, е прогласена за меѓународна здравствена криза од страна на Светска здравствена...

Во Србија комарци повторно заразени со смртоносниот вирус Западен Нил

Покрај седум градови низ Србија, и во Белград се регистрирани комарци заразени со вирусот Западен Нил, кој во 2018 година зеде повеќе од 20...

Ако ве касне пчела – ова ќе ве спаси од оток и болка!

Со доаѓањето на летото пристигна и сезоната на убоди од различни инсекти меѓу кои најголема опасност шират осите и стршените. Следниот совет го проширил еден...

1.100 родители одбиле да ги вакцинираат децата, тие треба да платат казна или ќе...

Повеќе од 1.100 родители кои одбиле да ги вакцинираатсо МРП своите деца ќе треба да платат казна од 300 до 600 евра или ќе...

Филипче го разреши економскиот директор на гинекологија Валон Беља

Министерот за здравство, Венко Филипче, го разреши од функцијата економскиот директор на Клиниката за гинекологија, Ваљон Беља. Претходно Беља преку објава на Фејсбук обвини за...

Отворен првиот центар за деца со Даунов синдром

Целосна опрема за подобрување на физичката состојба на децата со даунов симдром, справи за трчање, пинг- понг маса, топки за пилатес, опрема за развој...

Струшката хирургија затворена – лекарите фатиле сипаници

Морбилите го затворија хируршкото одделение во струшката болница. Одделнието е затворено, а пациентите за операција се препраќаат во болниците во Охрид и Скопје. ...

Во Македонија недоcтигаат околу 350 матични лекаpи

Соочени сме со недоcтаток на лекаpи на примарно ниво во некои од регионите во земјата. Бројот на доктopи кои недоcтасуваат сакаме да го надополниме...